Když skončila Pýcha a předsudek

7. prosince 2012 v 15:57 | Houp |  Cesta do hlubin mojí mysliMnoho lidí, ví jak to skončilo... Elizabeth si vzala svého drahého pana Dracyho a slavný román Jane Austenové nám už dále nic nevypráví o jejich společném osudu. Ale jak jsem zjistila, její příběh je svým příběhem a ironickým podtextem tak zajímavý, že se našlo mnoho fanoušků, kteří se rozhodli pro nějaké pokračování. Někteří s tím dokonce vyšli i do světa knižní literatury. A za tyhle lidi já jsem moc ráda, protože momentálně jsem těmito anotacemi přímo posedlá.

Ten kdo nepochotil o čem mluvím, tak si dovolím uvést název knihy a zároveň několika filmových zpracování -
"Pýcha a předusek"

K tomuto dílu jsem se dostala přes filmovou adaptaci s Keirou Knighteley a Matthewem MaxFadyenem. Tento film je pro mě něco úžasného a viděla jsem ho už mnohokrát a stále jím nejsem nabažena. Pokud moho doporučit, těm kdo neviděli, tak směle do toho. Film rozhodně neurazí!


Ale zpátky ke knihám!


Jak jsem předesílala momentálně jsem pohlcena množstvím knižních adaptací a pokračování onoho románu. Nikdy, ale nikdy mě nenapadlo, že jich je tolik, ale klidně se říkám, že bych jich mohlo být i více. ;) Chtěla bych se vám tady o pár zmínit a případně Vám je i doporučit a říct Vám svůj názor.


Pýcha a předsudek (originál)

Samotná knížka je velice zajímavá, a tím, že Jane Austenová žila v té době, kterou popisuje, dostane se Vám do rukou autentická literatura z anglické literatury z nějahého toho 18. století.

Klasický příběh moudré Elizabeth, které se dostane toho potěšení, že se do ní zamiluje pan Darcy, zámožný muž, který však ranil její pýchu a díky okouzlujícímu panu Wickhamovi má vůči němu předsudky. Příběh je propleten mnohými dalšími příběhy, avšak asi láska Elizabeth a Fitzwilliama Darcyho Vás jako čtenáře osloví nejvíce.

Pokud ovšem nejste zastáncem rodiného románu, jehož zakladatelkou je Austenová, mohu doporučit film, který poněkud rychleji uteče. Já sama mám tuto knížku teprve rozečtenou a jelikož do toho čtu jiné knížky, sama netuším kdy jej dočtu.


Pro ty, které klasický příběh nebaví číst mám něco opravdu speciálního!


Pýcha, předsudek a zombie

Tak tuto pecku přepsal z originálu Seth Grahame-Smith! A upřímně, dlouho jsem se takto nezasmála. Ještě když si představíte, jak Seth dovolil, že v originále rázná, ale přesto mírumilovná Elizabeth v této verzi příběhu morduje zombíky hlava nehlava a dokonce nemá ostych odkopnout Darcyho přes celou místnost!

Tato verze nám ukazuje ten příběh, který známe a nic dalšího po klasickém příběhu, krom toho, že tam přidá několik zombie, které touží po mozcích lidí. Elizabeth se tady ukazuje jako velice talentovaná bojovnice! Ukazuje nám to jistou bojovnost, kterou měla Lízinka (na toto oslovení jsem v knížkách docela alergická :D ) určitě i v originále, jen tam byla více potlačena nutnými konvencemi.

Upozornění: "Ten kdo skutečně náruživě miluje Pýchu a předsudek a nemá smysl pro takovýho smysl pro humor (pokud se to humorem dá nazvat), raději doporučuji nečíst! A pro ty ostatní - berte to jako takovou recesi! Jako knížku nad kterou se usmějete ale hlavně to neberte vážně!!!"

Známka: 8/10

A teď na vánoční svátky na zámek Pemberley!Zámek Pemberley

Tentokrát pokračování slavného románu, aneb to co nastalo po svatbě. Knížka je to skutečně slabá, takže vlastně ničemu neublíží, když si jí člověk přečte. Příběh z pera Emmy Tennantové popisuje dění na zámku Pemberley, kam se Elizabeth po svatbě přestěhovala. Krom blížících se vánočních svátků na které se sjede celá rodina, trápí Lízinku jedná choulostivá věc, že zatím neporodila dědice.

Musím přiznat, že díky tomu jak je knížka slabounká, tak je to dobré čtení. Hlavně z něho čiší vánoční kouzlo i když trošku zvláštním způsobem. Jedno je pravda - skoro všechny postavy se chovají jinak než v originále! Pan Darcy není tak charizmatický, je spíše odtažitý a chladný. Elizabeth ztratila svůj říz a je zní ubrečená panička, i když jí zůstal cit pro blaho ostatních. Celkově se autorce nepovedlo vystihnout hlavní charakter postav a také mě zamrzelo, že Tennantová nechala zemřít nebohého pana Benneta.

Ve mě dřímá mateřský pud a miluji když se v knížkách objevují miminka, takže vlastně dcera paní Jane Bingleyové mě u čtení udržela dozajista.

Známka: 6,5/10

Jak to vypadá, když Darcy a jeho choť odjedou do ciziny a jeho pět dcer se ocitne v Londýně?


Dcery pana Darcyho

Asi nejvíce povedená anotace, z těch které jsem zatím uvedla! Ještě ji nemám dočtenou, ale už se blížím do konce. Musím říct, že na to, že má kolem 400 stránek, mě se čte neuvěřitelnou rychlostí!

Ta představa, že pan Darcy a Elizabeth spolu splodili Lettitiu, Camillu, Bellu, Georgianu a Aletheu. Pak také dva syny, pokud se nepletu tak mladého Charlese a Williama, ale to si nejsem jistá, protože nejmladší pánové se v knížce neobjevují.

Knížka plyne velice krásně, ač přímo ten Austenový rukopis není zachycen, to podle mě nevadí, protože si můžeme říci, že se přece jenom doma změnila, když původní Pýcha a předsudek se odehrává takových 22 let před příběhem dcer Darcyových. 22 let je docela dlouhá doba!

Jedna věc je fakt a to, že dcery Darcyho jsou trošku umanuté, tvrdohlavé, neposlušné a řekla bych že dost nekonvenčí. Samozřejmě tvrdohlavost a ostrý jazýček mají po rodičích, zvláště u Alethei je to hodně vidět, ale jinak mi přijde, že člověk by řekl, že Darcy vyhová své dcery disciplíně, zajetým konvencím a budou to něžná, moudrá stvoření, které ví jak se to chovat ve společnosti.

Zase je pravda, že kdyby nebyly takové jaké je Elizabeth Astonová popisuje, asi by příběh nebyl tak krásný! Mě se prostě líbí a mohu ho s čistým svědomím doporučit!!!

Známka: 9/10 (Někdy až příliš postav a člověk se malinko ztrácí, kdo, kde a proč? Kdo by třeba řekl, že Caroline Bingleyová se tady bude jmenovat paní Warrenová.)

Jak mi pan Darcy zlomil srdce

Tuto knížku jsem četla... uhm už hodně ale hodně dávno. Jen co si pamatuji, že je to příběh z 21. století, kdy si jedna mladá žena vydá do Oxfordu na přednášky týkající se originálního rukopisu Pýchy a předsudku. V tomhle ohledu je to dosti zajímavé a však sám příběh zas tak poutavý není.

Řekla bych, že rozhodně nic pro mladé čtenářky, ač kdo ví... tam jde o to, co se komu líbí.
Ale ještě bych si chtěla přečíst jednu knížku od této autorky: Jak mi Jane Austenová zničila život. Mělo by to být ve stejném duchu, tak sama nevím.

Známka: 5/10

********************************************************************************

Tyto jsem zatím přečetla, ale jejich ještě pár, které mám v plánu si přečíst a opět o nich dám za nějaký čas vědět.
Doufám, že jsem milovníkům Pýchy a předsudku ukázala nějakou novou literaturu a ti kteří příběh vůbec neviděli, tak snad trochu přiblížila.

Upřímně jsem si ještě před pár lety kladla otázku, proč tento román tolik lidí zbožňuju, ale teď vím, že jsem milovník!
Ač přesně nevím proč!
Důvodů bude opravdu hodně!
Ale jedno je jisté, že slova jako Darcy, Elizabeth Benettová nebo Pemberley na mě znějí jako nějaké zaklínadlo.

(Další knížky, které mám v plánu číst jsou: Pýcha, předsudek a namlouvání, Pošetislost a přetvářka, Slečna Darcyová se nevzdává, Strastiplné peníze paní Darcyové...


Teď Vám, ale přeji krásné čtení a krásný víkend.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Em Age Em Age | E-mail | Web | 7. prosince 2012 v 16:11 | Reagovat

Tak o těch zombiích bych asi číst nechtěla, nemám ráda takovýhle rádoby parodijní pokračováníčka. :-D Ale četla jsem "pokračování" knihy Jana Eyrová a to se mi moc líbilo. Četla jsi taky Janu? I film se jim povedl.

2 Raisel Raisel | Web | 7. prosince 2012 v 16:24 | Reagovat

Pýchu a předsudek jsem si oblíbila, jakmile jsem viděla film. Často se říká, že knihy jsou lepší než filmy. Nepopírám, ale i v tomto případě se jim film a herci prostě povedli :-) Ani jsem nevěděla, že existuje tolik adaptací. Plánuji si přečíst "Já a pan Darcy", ale i tyto knížky vypadají zajímavě. Pěkné tipy, to abych začala číst :-D

3 Lilly Lilly | Web | 7. prosince 2012 v 16:49 | Reagovat

hezká inspirace, dřív nebo později bych se na to ráda vrhla :)

4 Liliana von der Heide Liliana von der Heide | Web | 7. prosince 2012 v 17:27 | Reagovat

Takže, Pýchu a předsudek jsem četla i viděla. V knížce mě celkem nudili časté rozhovory, které byly v podstatě o ničem. A film....asi jsem strašný rýpal, ale prostě se mi nelíbily kostýmy. Čekala jsem něco víc. S ostatními knihami zkušenost nemám, ale mít pět holek a dva kluky, to bych vážně nechtěla :-D

5 Terýsek Terýsek | Web | 7. prosince 2012 v 17:28 | Reagovat

Mě tady ty knihy ve stylu "pokračování jane austenové" nikdy nelákaly. A to J.Austenovou miluju :-)

6 T. T. | E-mail | Web | 7. prosince 2012 v 18:35 | Reagovat

Pýchu a předsudek jsem si chtěla asi před půl rokem přečíst. Bohužel nebyla v knihovně volná a teď momentálně nemám čas... Čtu Hunger games. Četla jsi je?;)

7 Jan Stanislav Jan Stanislav | Web | 7. prosince 2012 v 18:37 | Reagovat

mam rad Jane Austenovou za to, ze se prosadila v dobe, ve ktere zila a zila svuj pribeh, ale nemam rad jeji tvorbu, ja to proste nemuzu a nevim proc ...

8 Lauralex Lauralex | Web | 10. prosince 2012 v 18:10 | Reagovat

Mám ráda Pýchu a předsudek a když jsem jí dočetla, hledala jsem si různý věci a našla i různý knížky další podobný nebo "pokračování". Ještě jsem je teda nečetla, ale chystám se.

9 Lofn Lofn | Web | 10. prosince 2012 v 21:35 | Reagovat

Já jsem asi v tomto staromodní,ale nastavování nemám moc ráda,ale Austenovou ano ;-)

10 ZdenekF ZdenekF | E-mail | 18. ledna 2017 v 8:53 | Reagovat

Chtěli byste zvýšit návštěvnost na k-magicalblog.blog.cz několikrát? Hledat v google: Masitsu's tricks

11 ZdenekO ZdenekO | E-mail | Web | 29. dubna 2017 v 17:35 | Reagovat

Velmi pěkný blog, těším se na nová pracovní místa

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama